Zararlı Trafiği Anında Tespit Edin ve Detaylı Raporlar Alın!
DNSEye VM uygulamasını indirin  ve yükleyin
İletişime Geçin
Kurumunuzu ve Çalışanlarınızı Zararlı İçeriklerden Yapay Zekanın Yardımıyla Koruyun!
14 gün ücretsiz deneyin
Ücretsiz Deneyin
Dünyanın En Gelişmiş Dinamik Siber Tehdit İstihbaratıyla Tanışın!
Analiz etmeye hemen başlayın
Ücretsiz Analiz Alın
İhtiyaca Göre Çözümler

Uzaktan Çalışanlarınızı Koruyun (Roaming Client)

İhtiyaç

Pandemi koşullarıyla birlikte birçok kişi (özellikle bilgi teknolojileri çalışanları) uzaktan çalışma modeline geçti. Her geçen gün daha fazla insan çalışmak için ev veya ortak alan internetini kullanıyor. Bir yandan seyahat ederken bir yandan uzaktan çalışma yaşam tarzı da gittikçe popülerleşiyor.

Şirketler için en büyük siber risk ne fidye yazılımları ne de istenmeyen e-postalardır. Kurumsal ağlar için en önemli tehdit faktörü, insan hatasıdır. Uzaktan çalışma, kurumsal ağları bir ofis ortamında çalışmaya kıyasla çok daha fazla siber tehdide maruz bırakır.

Bu risklerden bahsetmek gerekirse; ilk olarak, güvenliği sağlamak için çalışanların VPN aracılığıyla ofis ağına bağlanması gerekir.
Şirket ağına VPN üzerinden bağlanmak, kişinin takdirine bağlı olduğundan yeterince güvenli değildir. Çalışanlar VPN'e bağlanmamayı seçebilir veya cihaz yetkisiz bir kişi (çocuk, eş, arkadaş vb.) tarafından kullanılabilir. Ancak kişiler VPN'i iş amaçlı olarak titizlikle kullansalar da ofiste bulunmamanın rahatlığı ile iş bilgisayarını iş dışı amaçlar için de kullanabilirler. Bu durumda, kasıtlı olarak VPN'ye bağlanmayabilirler.

Kafe, havaalanı, kütüphane gibi genel ağlar, uzaktan çalışmanın kurumsal bir ağdan çalışmaktan daha tehlikeli olmasının bir başka nedenidir.
Yetkisiz kişiler, "man in the middle" ve "devil twins" gibi saldırılarla ağa bağlı cihazlardaki dosyalara erişebilir veya bilgi çalabilir veya gelen ve giden paketleri izlemek için diğer "sniffing" yöntemleri kullanılabilir. Bu risklere ek olarak, uzaktaki personelin bilgisayarına virüs bulaşırsa, çalışan ve şirket meydana gelecek olası zararlar ve diğer tüm etkilerden habersizdir, çünkü kuruluşlar bir VPN'ye bağlı olmadıkça uzaktaki kullanıcının trafiğini izleyip analiz edemez."

Roksit'in Çözümü

Roksit'in geliştirdiği “Roaming Client” modülü, bulut tabanlı DNSDome ürününün bir özelliğidir ve bağlı olduğu ağdan bağımsız olarak kurulduğu cihaza sanki ofisteymiş gibi DNS katman koruması sağlayarak DNS trafiğini analiz eder. Roaming Client, yukarıda bahsedilen uzaktan çalışmayla ilişkili risklerden kaçınmak için ideal çözümdür. Roksit Roaming Client ile siber tehditlere karşı koruma ve izleme, cihaz ofis dışında olsa bile ofisteymiş gibi devam eder. Uzaktan çalışanlar, Roaming Client sayesinde artık VPN'e bağlı olmasalar bile evde veya genel ağlarda (kafe, havaalanı, otel) internete güvenli bir şekilde bağlanabilir.

Roaming Client’ın Özellikleri:

> Çalışanları VPN'e bağlı olmasalar bile korur.

> Kurulumu 10 dakikadan fazla sürmez.

> Roksit tarafından geliştirilen bir yöntemle DNS trafiğini şifreler. Sonuç olarak, DoH (HTTPS üzerinden DNS) protokolünün dezavantajlarına sahip değildir.

> Portal üzerinden kolayca yönetilebilir.

> Kernel seviye koruma sayesinde yetkisiz olarak kaldırılamaz veya durdurulamaz.

> Anlık trafik, dünyanın her yerinde maksimum 2 saniye gecikme ile izlenebilir.

> Kontrol ve monitoring için kural yazılabilir.

> iOS ve Android mobil cihazlarda ve hem Windows hem de Mac OS üzerinde çalışır.