Rusya – Ukrayna Savaşının Siber Alandaki Etkileri

Rusya – Ukrayna Savaşının Siber Alandaki Etkileri

Cyber X-Ray Siber istihbarat servisimizin verilerine göre Rusya – Ukrayna savaşı siber alanda da sürüyor. Roksit Cyber X-Ray® Platformu verilerine göre; son üç aylık domain sayılarına bakıldığında “.ru” (Rusya) ve “.ua” (Ukrayna) uzantılı domainlerde malicious domainlerin % 100’eyakın bir oranda artışta olduğu görülmüştür.

“.ru” (Rusya) uzantılı domainlerdeki malicious domainlerin artışı

“.ua” (Ukrayna) uzantılı domainlerdeki malicious domainlerin artışı

Yeni registeredilen domain sayılarında hem Rusya hem Ukrayna için bakıldığında % 50 oranında düşüş olduğu görülmektedir.

“.ru” (Rusya) uzantılı yeni register edilen domainsayısı
“.ua” (Ukrayna) uzantılı yeni register edilen domainsayısı

Cyber X-Ray Nedir?

Cyber X-Ray her biçimde ve içerikte olan DNS adresleri/web sitelerinin güvenliği, içeriği, popülerliği, blacklist’te olup olmadığı, inlink ve outlinkler hakkında detaylı bir analiz ve raporlama sunan bir platform ve web sitesidir. Cyber X-Ray, güvenlik riski ve içerik sınıflandırması için İnternet varlıklarını sürekli olarak tarar. Analiz edilenler arasında web sayfaları, IP, FQDN, SSL Sertifikası, vb. gibi internet varlıkları bulunur. Toplanan bu veriler kullanarak internet üzerinde istatistikler oluşturur. İstatistikler, 550 M+ alan adından ve 2,4 milyar FQDN'den toplanmıştır. Analiz edilen varlıklar doğrudan Cyber X-Ray yapay zeka tabanlı sistemi tarafından toplanır.

 

Başlamaya hazır mısınız?

14 günlük ücretsiz denemenizi başlatın

Roksit'i ücretsiz deneyin. Kredi kartı bilgisi istenmemektedir.