Roaming Clientları koruma 

Roaming Client'ları koruma 

Uzaktan Çalışma Trendiyle Artan Siber Riskler

Pandemi koşulları ile pek çok çalışan (özellikle IT çalışanları) uzaktan çalışma modeline geçti. Bu çalışanlardan bazıları evden, bazıları ise halka açık kafelerden internete bağlanıp çalışmaya devam ediyor. Bazı çalışanlar ise zaten sürekli seyahat eden ve pek çok ülke ve şehir gezmek durumunda olan gruptaydı.

Uzaktan Çalışma, kurumsal ağa bağlı ofis ortamında çalışmaktan çok daha fazla siber tehditler içermektedir. Bunun sebeplerinden ilki; çalışanların güvenliklerini sağlamak için VPN ile ofis ağına bağlanmaları gerekmesidir. Şirketler için en büyük siber tehdit faktörü ne fidye yazılımlar, ne istenmeyen e-postalardır. Kurumsal ağlar için en büyük tehdit faktörü kullanıcı hatasıdır. VPN ile kurum ağına bağlanmak çalışanın inisiyatifinde olduğundan yeterince güvenli bir yöntem değildir. Çalışan VPN’e bağlanmak istemeyebilir, unutabilir veya cihazı bir başkası (çocuğu, eşi, arkadaşı vs) kullanabilir. Bununla beraber çalışan iş için kullanımlarda VPN’i titizlikle kullansa da ofis ortamı olmamasının verdiği rahatlıkla iş bilgisayarını iş dışı amaçlarla kullanabilmekte ve bu durumda VPN’e bağlanamaya bilmektedir.

Uzaktan çalışmanın, kurumsal ağdan çalışmaktan daha riskli olmasının bir diğer sebebi ise public ağların kullanılmasıdır. Kötü niyetli kişiler, ağa bağlı olan cihazların bazı dosyalarına erişebilir veya bilgilerinizi çalabilir. Bunun yanında sniffing yöntemleri ile cihazınıza gelen ve giden paketler izlenebilir, “man in the middle” veya “devil twins” gibi ataklara maruz kalınabilir.

Tüm bu risklere ek olarak uzaktan çalışan personelin herhangi bir sebeple bilgisayarı enfekte olduğunda, bundan o çalışanın ve firmanın haberi olmayacak olması tüm riskleri ve olası zararları daha da vahim hale getirmektedir. Çünkü kurumların, VPN’e bağlı olmadığı sürece  bu kullanıcının uzaktan trafiğini izleme ve analiz etme şansı yoktur.

Roaming Client Nedir?

Roaming client modülü bulut tabanlı, DNS seviyesinde koruma sağlayan Secure DNS ürününün bir özelliği olup yüklenmiş olduğu cihazı, bağlı olduğu ağ fark etmeksizin, gidilen her yerde korur ve DNS trafiğini analiz eder. Yukarıda bahsedilen uzaktan çalışma ile artan risklerden korunmak için, Roaming Client mükemmel bir çözümdür. Çünkü siber tehditlere karsi koruma ve izleme, cihaz sanki ofisteymiş gibi ofis dışında da devam eder. Roaming Client sayesinde uzaktan çalışanlar artık evlerinde veya halka açık ağlarda (cafe, havalimanı vs) VPN’e bağlı olmadıklarında bile güvenli bir şekilde internete bağlanabilirler. 

Roaming Client’in Özellikleri: 
  • Her yerde aktiftir, Çalışanlar VPN’e bağlanmasalar da koruma altındadırlar.
  • Kurulum en fazla 10 dakika sürmektedir. 
  • DNS Trafiği kendi geliştirdiğimiz şifreleme yöntemi ile şifrelenir. Bu sayede DOH(DNS over HTTPS)’un sahip oldugu bazi dezavantajlara sahip dehildir.
  • Uzaktan portal’den yönetilebilir. 
  • Durdurma veya uninstall için Kernel seviyesinde koruma mevcuttur, çalışanlar korunmayı devre dışı bırakamazlar.
  • Anlık olarak trafik dünyanın neresinde olursa olsun en fazla 2 saniye gecikme ile izlenebilir.
  • Makine bazlı politika uygulayabilir ve yine makine bazlı monitör yapabilirsiniz. 
  • IOS ve Android Mobil cihazlarda da koruma sağlar.
  • Windows ve Mac cihazlarda da çalışır.

Başlamaya hazır mısınız?

14 günlük ücretsiz denemenizi başlatın

Roksit'i ücretsiz deneyin. Kredi kartı bilgisi istenmemektedir.