Roksit is now DNSSense

Time to start a new chapter!

We are delighted to announce our merger with our global operations’ brand, DNSSense, starting from April 10, 2023.

You can find all the information about Roksit at our new address, dnsssense.com

Welcome to the world of DNSSense!

Go to DNSSense
Zararlı Trafiği Anında Tespit Edin ve Detaylı Raporlar Alın!
DNSEye VM uygulamasını indirin  ve yükleyin
İletişime Geçin
Kurumunuzu ve Çalışanlarınızı Zararlı İçeriklerden Yapay Zekanın Yardımıyla Koruyun!
14 gün ücretsiz deneyin
Ücretsiz Deneyin
Dünyanın En Gelişmiş Dinamik Siber Tehdit İstihbaratıyla Tanışın!
Analiz etmeye hemen başlayın
Ücretsiz Analiz Alın
İhtiyaca Göre Çözümler

DNS Tünelleme Saldırılarını Tespit Edin

İhtiyaç

Bir şirketten herhangi bir verinin çalınması veya izinsiz taşınması, günümüz dünyasının en büyük siber suçlarından biridir ve buna veri hırsızlığı denir. Genellikle bir siber suçlunun çeşitli siber saldırı yöntemleriyle bilgisayarlar ve cep telefonları gibi kişisel veya kurumsal cihazlardan veri çalmasını içerir.

Son iki yılda, içeriden gelen tehditlerin ortalama yıllık maliyeti %31 artarak 11,45 milyon dolara sıçramıştır (ObserveIT, 2020). Ayrıca, Amerika'daki şirketlerin %62'si 2021'de bir veri ihlali veya siber olay yaşadı (KPMG, 2022) ve bunun sonucunda finansal kayıplara uğradı.

DNS'nin yerleşik ve güvenilir bir protokol olduğunu bilen Siber suçlular, birçok kuruluşun DNS trafiğini kötü amaçlı etkinlik açısından incelemediğini anlamışlardır. DNS tünelleme, siber suçluların bu türde kötü amaçlı yazılım eklemesine veya çalınan bilgileri DNS sorgularına geçirmesine olanak tanıyarak çoğu güvenlik duvarını atlayan gizli bir iletişim kanalı oluşturur. Bu nedenle DNS Tüneli, veri hırsızlığı yapmak için en yaygın saldırılardan biridir.

Roksit'in Çözümü

DNS Tüneli, uygulama katmanında (Layer 7) çalışacak şekilde tasarlandıkları için Güvenlik Duvarı veya Proxy ile her zaman algılanamaz.
DLP teknolojileri (Veri Kaybını Önleme), HTTP, FTP, IM, Telnet, TCP/IP, SMTP, POP3 ve IMAP gibi dosyaların eklenebileceği protokolleri izlemek için tasarlanmıştır; ancak, DNS loglarını analiz etmez.

DNS tabanlı tehditleri engellemek oldukça zordur ve siber suçlular onun yaygın, ancak kolayca gözden kaçan saldırıya açık tarafını kendileri için avantaja çevirebilirler. Örneğin, hedeflenen veriler Base 64'e dönüştürülebilir ve ardından kolayca gözden kaçabilen DNS protokolü kullanılarak dışa aktarılabilir. Yaşanan tüm bu süreç sonunda, şirketlerin paralarını ve itibarlarını kaybetmesine neden olabilir.

DNS Tünellemenin tespiti ve engellenmesi bulut tabanlı DNSDome ürünümüzün pek çok özelliğinden yalnızca biridir. Roksit sahip olduğu Secure DNS bulut çözümü ile “DNS Tünelleme” saldırılarını herhangi bir kötü amaçlı bağlantı tamamlanmadan anında tespit edip engeller ve SIEM’e bildirir. Roksit, DNS tünellemeyi tespit etmek için anlık artan DNS sorgu hacimlerini ve kaynak IP başına sorgu gibi parametreleri kullanarak sezgisel ve davranışsal olarak analiz eder. Daha da önemlisi, en gelişmiş DNS Tünelleme saldırılarını yaklaşık "SIFIR FALSE POSITIVE" ile tespit etmek için tüm internet domain verilerini kronolojik olarak içeren en gelişmiş yapay zeka tabanlı dinamik tehdit istihbarat veri tabanı
Cyber ​​X-Ray
'e sahiptir. Verilerinizi, paranızı ve itibarınızı DNS Tünelleme saldırılarından kurtarmak için en etkili çözümdür.