Roksit is now DNSSense

Time to start a new chapter!

We are delighted to announce our merger with our global operations’ brand, DNSSense, starting from April 10, 2023.

You can find all the information about Roksit at our new address, dnsssense.com

Welcome to the world of DNSSense!

Go to DNSSense
Zararlı Trafiği Anında Tespit Edin ve Detaylı Raporlar Alın!
DNSEye VM uygulamasını indirin  ve yükleyin
İletişime Geçin
Kurumunuzu ve Çalışanlarınızı Zararlı İçeriklerden Yapay Zekanın Yardımıyla Koruyun!
14 gün ücretsiz deneyin
Ücretsiz Deneyin
Dünyanın En Gelişmiş Dinamik Siber Tehdit İstihbaratıyla Tanışın!
Analiz etmeye hemen başlayın
Ücretsiz Analiz Alın

Ofis Dışındaki Çalışanlarınızı Koruyun | Güvenli Uzaktan Çalışma

Ofis Dışındaki Çalışanlarınızı Koruyun | Güvenli Uzaktan Çalışma

Roaming Client Nedir?

Pandemi nedeniyle yeni bir uzaktan çalışma modeli ortaya çıktı ve çalışanların ihtiyaçlarını karşılamanın en uygun yollarından biri haline geldiği için oldukça popüler hale geldi.

DNSDome'un bulut tabanlı trafik analizi ve güvenliği sağlayan Roaming Client modülü sayesinde, istemcinin DNS trafiği analiz edilecek ve cihazın bağlı olduğu ağdan bağımsız olarak istemciye DNS katmanı koruması da sağlanacaktır.

Uzaktan Çalışma Trendiyle Artan Siber Riskler

Pandeminin getirdiği koşullarla birlikte başta BT departmanı olmak üzere birçok çalışan uzaktan çalışma modeline geçti.

Çalışanların bir kısmi evlerinden çalışmaya devam ederken, bir kısmı da kafe gibi halka açık ağlardan bağlanıp çalışmaya devam etmeyi tercih etti. Çalışanların bir kısmı ise çeşitli şehirler ve ülkeler arasında sürekli seyahat etmeye başladı.

Bu durumda uzaktan çalışanlar ofislerinde konuşlandırılan güvenlik hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Dahası, şirketleriyle ilgili önemli bilgi ve dosyaları dizüstü bilgisayarlarında/cihazlarında tutmaları muhtemeldir.

Bu nedenle, ağ korsanlığı faaliyetlerine karşı savunmasız olacaklardır. Müşteri halka açık bir yerde (otel Wi-Fi'si, kafe, havaalanı vb.) internete bağlıysa, bağlantısını başkalarıyla paylaşacaktır. Bu nedenle şifreleri, şirketle ilgili önemli dosyaları ve bilgileri bir MITM (Man in the Middle) saldırısı yoluyla ele geçirilebilir.

Bir ağ saldırısı riskine ek olarak, uzaktan çalışanlar kimlik avı, e-posta sahtekarlığı, DNS sahtekarlığı veya büyük ölçekte her türlü kötü niyetli faaliyete karşı savunmasızdır.

Bu nedenle, cihaz herhangi bir kötü niyetli faaliyetten etkilenirse, şirketin kullanıcının trafiğini izleme şansı olmadığı için kullanıcı ve şirket bundan haberdar olmayacaktır.

Cihaz bir botnet'in parçası haline gelir ve DGA domain istekleri gerçekleştirirse, ne şirket ne de kullanıcı bu istekleri göremeyecek ve tespit edemeyecektir.

Uzaktan Çalışanlar için Siber Güvenlik

Yukarıda belirtilen risklerden kaçınmak için, müşteri Dolaşım İstemci Modülünü kullanmalıdır. Çünkü koruma ve izleme hizmeti, müşteri şirket ofisinden internete bağlıymış gibi sürdürülecektir. Roaming Client sayesinde uzaktan çalışanlar kamuya açık ağlardan güvenli bir şekilde internete bağlanabilirler.

Roaming Client nasıl çalışır?

Roaming Client Modülü, DNSDome çözümünün bir parçasıdır.

Başlangıçta, kullanıcının portal.roksit.com adresinden kaydolması gerekir

Kayıt işleminden sonra yerel DNS sunucuları Roksit DNS sunucularına yönlendirilmeli ve kayıtlı ağın genel IP adresleri portal.roksit.com adresinden ulaşılabilen Roksit portalının deployment bölümüne girilmelidir. Bu işlem en fazla 10 dakika sürecektir.

Bu işlemden sonra DNS trafiği DNSDome tarafından analiz edilecek ve kötü amaçlı yazılımlardan korunacaktır.

Roaming Client modülü, DNSDome'un konuşlandırıldığı ağın parçası olan cihazlara indirilebilir ve dağıtılabilir.

Böylece çalışanlar hangi ağa bağlı olurlarsa olsunlar trafik analizinden ve korumasından faydalanabilirler.

Ağa bağlanmaya gerek kalmadan internette güvenle dolaşabilirler veya DNSDome'un konuşlandırıldığı yerde fiziksel olarak bulunmaları gerekmez.

Sık Sorulan Sorular

No items found.